















SevilleAcacia Wood Lounge Set
£1,200.00
Available
£1,200.00
Product Information
Code:49SVE001
The Seville Lounge Set is a sophisticated summer staple for your garden or patio. With a plush sofa and two armchairs, the Seville offers plentiful outdoor seating for up to five people. This design features beautiful acacia wood finished with woven wicker details on the arms and coffee table, for an elegantly modern twist on the classic lounge set.
Comfortable cushions finish off this stylish collection, creating a comfy haven that you can use for relaxed lunches, scrolling peacefully, or evening drinks. However you enjoy it, the Seville is designed to be a chic focal point for your outdoor space year-round.
Key Features:
- Chic acacia wood construction with wicker detail
- Plush, comfortable seating for up to five people
- Sweet coffee table for your drinks and essentials
- Contemporary focal point for gardens or patios
This Set Includes:
- 2x armchairs at 61x70x75cm
- 1x 3-seat sofa at 61x189x75cm
- 1x coffee table at 60x110x43cm
Care Advice:
During colder spells we recommend keeping your furniture covered up or in storage, to protect it from the elements.
Cushions are shower resistant only, not waterproof, and must not be left out in the rain or wet conditions, as this will cause damage and staining due to the fire-resistant treatment applied. Cushions should be stored inside when not in use.
Please note: Colours may vary slightly from those shown. Variations can occur due to the natural characteristics of materials, as well as differences in screen resolution and lighting when viewing images.
| Collection | Seville |
|---|---|
| Length / Depth | 61cm |
| Height | 75cm |
| Width | 189cm |
| Weight | 90kg |
| Chair Length / Depth | 61cm |
| Chair Width | 70cm |
| Chair Height | 75cm |
| Chair Weight | 61kg |
| Table Length / Depth | 60cm |
| Table Width | 110cm |
| Table Height | 43cm |
| Boxed Dimensions |
|
| Material | Acacia Wood, Polyester, Foam, Fibre, Rattan |
No reviews about this product yet
Current Item

Seville
Acacia Wood Lounge Set
Available