





Hotel Luxury Smooth & SilkyExtra Deep Fitted Sheet 300 Thread Count Sateen - Silver
£28.00
In Stock
Colour:
SilverBed Size:
Sheet Type:
£28.00
Product Information
Code:Please select an option
Sink into softness with the 300TC Hotel Luxury Collection by MFI. Inspired by luxury hotel suites around the world, this bedding is designed to bring elegant and gentle fabrics into your everyday. Crafted from 100% cotton with a 300 thread count, the extra deep fitted sheet is available in a range of contemporary shades to complement any bedroom. In a modern silver colour, with 40cm depth and elasticated corners to ensure snugness throughout the night, this super king sheet will create a sleek final look to keep you comfortable in style.
Complete your set with the duvet cover and any choice of smart pillowcases from our Hotel range, for a sophisticated aesthetic all year round. Also available in Single, Double, and King, this is a staple sheet for all bed sizes.
We advise washing at 40 degrees. Do not bleach. Tumble dry low heat. Iron medium heat. Do not dry clean.
| Collection | MFI Hotel Collection |
|---|---|
| Brand | MFI |
| Length / Depth | 200cm |
| Height | 40cm |
| Width | 185cm |
| Weight | 0.5kg |
| Material | 100% Cotton Sateen |
| Thread Count | 300 |
| Washing Instructions | Wash at 40° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Iron Medium Temperature |
4.5
2 customer reviews
5 stars
1
4 stars
1
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
Full set of bedding
Virginia C- verified purchaser
Review From Trustpilot
MRS J- verified purchaser
Current Item

Hotel Luxury Smooth & Silky
Extra Deep Fitted Sheet 300 Thread Count Sateen - Silver
In Stock