







ArubaCorner Lounge Sofa & Lifting Table
£1,400.00
Available
Finish:
TeakDelivery OptionsAdd postcode to view all options
Product Information
Code:49ARU001
Create a stylish retreat with the Aruba Corner Lounge Set. Host family and friends with this versatile 8- seat collection, built around a sleek grey sofa with teak-finish arms for the perfect blend of contemporary and classic aesthetics.
Including a standalone chair and two compact stools, this durable aluminium set offers plentiful seating for every occasion – ideal for larger gardens and patios.
The Aruba is complete with a modern multi-function table, which has a slatted tabletop in a teak coating, as well as a versatile rising feature. Use as a coffee table, perfect for afternoon lounging and relaxed lunches, or lift to dining table height for more structured meals.
Key Features:
- Versatile lifting coffee table
- Durable aluminium construction
- Stylish focal point for gardens and patios
- Generous seating for up to 8 people
This Set Includes:
- 1 x chair at 75x75x90cm
- 2 x stools at 50x50x42cm
- 1 x coffee table at 80x150x74cm
- 1x sofa at 175x73.5x90cm (3 seat), 125x73.5x90cm (2 seat), 70x73.5x90cm (corner)
Care Advice:
During colder spells we recommend covering up your furniture or keeping it in storage.
| Collection | Aruba |
|---|---|
| Length / Depth | 73.5cm |
| Height | 90cm |
| Width | 175cm |
| Weight | 54.7kg |
| Chair Length / Depth | 75cm |
| Chair Width | 75cm |
| Chair Height | 90cm |
| Chair Weight | 10.5kg |
| Table Length / Depth | 80cm |
| Table Width | 150cm |
| Table Height | 74cm |
| Table Weight | 20.8kg |
| Stool Length / Depth | 50cm |
| Stool Width | 50cm |
| Stool Height | 42cm |
| Stool Weight | 8.5kg |
| Boxed Dimensions |
|
| Assembly | Self Assembly |
| Material | Aluminium |
No reviews about this product yet
Current Item

Aruba
Corner Lounge Sofa & Lifting Table
Due 10th Jun