





Candy StripeRuffle Duvet Cover Set - Burgundy
Code:Please select option
Out of Stock
Product Information
Set a breezy seaside scene with the Candy Stripe Ruffle Duvet Cover Set. The burgundy and blush stripes evoke a playful feel in any room, while the gentle ruffles create a chic yet relaxed finish.
With a cotton-rich 180 thread count, this set is designed for breathability during summer, and ultimate comfort throughout the colder months. Finished with a classic button fastening, this set is both elegant and practical, and easy to care for by washing at 30 degrees.
Measuring 200x200cm with 2 pillowcases, this Double duvet set will keep the room bright and stylish; pair it with warm woods and cosy lighting for the perfect nostalgic look.
| Collection | Candy Stripe |
|---|---|
| Length / Depth | 200cm |
| Width | 200cm |
| Weight | 0.5kg |
| Material | 60% Cotton, 40% Polyester |
| Thread Count | 180 |
| Fastening | Button Fastening |
| Washing Instructions | Wash at 30° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Iron Low Temperature |
5
1 customer review
5 stars
1
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
Finally
Abbie L from East Sussex - verified purchaser
Current Item

Candy Stripe
Ruffle Duvet Cover Set - Burgundy
Out of Stock