





Candy StripeRuffle Duvet Cover Set - Burgundy
Code:Please select option
Out of Stock
Product Information
Create a sense of laid-back luxury in your home with the Candy Stripe Ruffle Duvet Cover Set. In a generous Super King size, at 260x220cm, the wide burgundy and blush pink stripes create a playful feel. The alternating colours evoke images of vintage parasols or smart regatta awnings; this set feels bright yet nostalgic, and is complete with gentle ruffle trims.
The cotton-rich 180 thread count fabric lies smooth and breathable, cool enough for summer nights and comfortable through colder spells. Routine care is simple: wash at 30°C, tumble low and a quick press to achieve hotel-style crispness. A classic button fastening finishes off this sophisticated design.
All Super King, King, and Double bedding comes with 2 matching pillowcases. This set is also available in Single with 1 pillowcase.
| Collection | Candy Stripe |
|---|---|
| Length / Depth | 220cm |
| Width | 260cm |
| Weight | 1kg |
| Material | 60% Cotton, 40% Polyester |
| Thread Count | 180 |
| Fastening | Button Fastening |
| Washing Instructions | Wash at 30° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Iron Low Temperature |
5
1 customer review
5 stars
1
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
Finally
Abbie L from East Sussex - verified purchaser
Current Item

Candy Stripe
Ruffle Duvet Cover Set - Burgundy
Out of Stock