















CannesEucalyptus Corner Sofa & Table
£1,200.00
Available
£1,200.00
Product Information
Code:49CNE001
Turn your garden or patio into a luxury haven with the Cannes Corner Sofa and Table. With its bold lines and sleek shape, the sofa is designed to stand out; constructed from eucalyptus wood to contrast its contemporary powder-coated black metal legs, the Cannes is dressed with chic green cushions for the ultimate combination of relaxation and style.
Complete with a complementing slatted table to hold your drinks and essential items, in an oil teak finish, this corner set will make a durable and elegant addition to your outdoor area.
Whether curling up with a coffee and a good book, enjoying light lunches alfresco, hosting card nights, or simply soaking up the sun in style – the Cannes is designed to be appreciated year after year.
This set includes:
- 1x coffee table at 73.5x73.5x30cm
- 1x corner sofa at 73.5x130x70cm (2 seat) and 73.5x203.5x73.5cm (3 seat)
Care advice:
During colder spells we recommend covering up your furniture or keeping it in storage.
| Collection | Cannes |
|---|---|
| Length / Depth | 73.5cm |
| Height | 70cm |
| Width | 203.5 + 130cm |
| Weight | 89kg |
| Chair Length / Depth | 73.5cm |
| Chair Width | 73.5cm |
| Chair Height | 78cm |
| Table Length / Depth | 73.5cm |
| Table Width | 73.5cm |
| Table Height | 30cm |
| Boxed Dimensions |
|
| Material | Eucalyptus, Aluminium, Polyester Fabric, Foam |
No reviews about this product yet
Current Item

Cannes
Eucalyptus Corner Sofa & Table
Due 25th May