







Cosy Ribbed FleeceThrow - Olive
£20.00
The stock status is In Stock
In Stock
()
Colour:
Olive£20.00
Product Information
Code:62CRT006
This olive ribbed velvet throw has a soft, weighty feel and a mellow, earthy tone that works beautifully in calm, laid-back spaces. The ribbed velvet adds just enough texture, while the rich olive colour brings a subtle hit of warmth. Drape it over a sofa or fold it at the end of the bed, either way, it’s a cosy finishing touch.
Style with the matching cushion for an easy, put-together feel.
| Collection | Cosy Ribbed Fleece |
|---|---|
| Brand | Catherine Lansfield |
| Length / Depth | 130cm |
| Width | 170cm |
| Weight | 1.08kg |
| Material | 100% Polyester |
| Washing Instructions | Wash at 30° |
| Tumble Dry | Do Not Tumble Dry |
5
1 customer review
5 stars
1
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
How We Gather Reviews
So good I got another one!
Same excellent quality and luxury feel, loved the brushed cotton lining, colour is great too.
Excellent for chilly evenings very cosy.
Mrs R- verified purchaser
Current Item

Cosy Ribbed Fleece
Throw - Olive
£20.00
In Stock