





FawnTriple Pendant Light - Black
Code:73FWN004
Out of Stock
Product Information
Illuminate your space with the Fawn Seagrass Triple Pendant Light, a gorgeous statement piece to match any room. Crafted from woven seagrass with a black steel fixture, this item is ideal for coastal-inspired interiors, but the neutral colours and classic shape will ensure it fits all rooms.
Whether fitted in the dining room or kitchen, the Fawn ceiling light will evoke sophistication and invite conversation. This design is also available in a single and double version, and as a wall light, table lamp, and floor lamp, so that you can coordinate your lighting across rooms. Indoor use only.
| Collection | Fawn |
|---|---|
| Length / Depth | 50cm |
| Height | 26.5cm |
| Width | 50cm |
| Weight | 1.3kg |
| Material | Steel, Seagrass |
| Dimmable | Yes |
| Bulb Included | No |
| Recommended Bulb | E27 |
| Number of Bulbs | 3 |
| Electrical Classification | Class 2 |
5
1 customer review
5 stars
1
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
Beautiful ceiling light
Mary M from Scotland - verified purchaser
Current Item

Fawn
Triple Pendant Light - Black
Out of Stock