















LuccaBlack Lounge Set with Coffee Table
£1,595.00
Available
Colour:
Black£1,595.00
Product Information
Code:49LCG002
The perfect combination of sculptural design and modern elegance, the Lucca collection is both architectural and inviting. With a bold, open-frame silhouette and powder-coated finish for a striking contemporary feel, the Lucca is designed to bring curated interior style into any garden or terrace.
The generous proportions of the sofa and armchairs offer plentiful seating, with deep cushions and a statement profile for ultimate comfort and sophistication.
Crafted from high-quality aluminium with a fade-resistant, matt black finish, the frame evokes minimalist chic with hassle-free maintenance. The 15cm thick cushions are upholstered in resilient polyester fabric to withstand day-to-day outdoor living, while providing comfortable seating for up to four people.
The coordinating coffee table completes the set; its durable 20mm glass fibre reinforced concrete top offers a sleek, timeless finish – designed to be enjoyed year after year.
Key Features:
- Durable aluminium construction for outdoor use
- Stylish matt black finish finish for an industrial look
- Plush, cushioned seating for up to four people
- Contemporary focal point for garden or terrace
This Set Includes:
- 2 x armchairs at 92.2x65x88.6cm
- 1 x 2-seat sofa at 186.6x65x88.6cm
- 1 x coffee table at 100x100x40cm
Care Advice:
During colder spells, we recommend covering up your furniture or keeping it in storage to protect it from the elements.
Please note: Colours and finishes may vary slightly due to photography, lighting, and monitor settings.
| Collection | Lucca |
|---|---|
| Length / Depth | 186.6cm |
| Height | 88.6cm |
| Width | 65cm |
| Weight | 83kg |
| Chair Length / Depth | 92.2cm |
| Chair Width | 65cm |
| Chair Height | 88.6cm |
| Table Length / Depth | 100cm |
| Table Width | 100cm |
| Table Height | 40cm |
| Boxed Dimensions |
|
| Material | Aluminium, Polyester, Glass Fibre, Concrete |
No reviews about this product yet
Current Item

Lucca
Black Lounge Set with Coffee Table
Available