











MauritiusAcacia Wood Curved Corner Set
£1,275.00
Was £1,500.00
In Stock
£1,275.00
Was £1,500.00
Product Information
Code:49MRT001
Transform your outdoor space into a relaxing paradise with the Mauritius Curved Corner Sofa Set. The two-arm sofa offers ample seating, featuring unique curved edges filled with rope webbing straps, and six plush polyester back cushions for the ideal combination of durability and comfort.
Complete with a coordinating slatted oval table to hold your drinks and essential items, in an oil teak finish, this acacia wood corner set will make a practical yet sophisticated addition to your garden or patio during the lighter months.
Unwind with a glass of lemonade and a good book, host friends for light lunches, or simply soak up the sun in style – however you choose to enjoy it, the Mauritius set is designed to be appreciated year after year.
This Set Includes:
- 1x oval table at 100x60x37cm
- 1x corner sofa at 203x69x67cm
Care Advice:
During colder spells we recommend covering up your furniture or keeping it in storage.
| Collection | Mauritius |
|---|---|
| Arm 1 Length | 134cm |
| Height | 67cm |
| Width | 69cm |
| Weight | 91kg |
| Seat Depth | 13cm |
| Arm 2 Length | 203cm |
| Width | 69cm |
| Height | 67cm |
| Table Length | 100cm |
| Table Width | 60cm |
| Table Height | 37cm |
| Boxed Dimensions |
|
| Material | FSC Acacia Wood, Powder Coated Aluminium, Polyester |
No reviews about this product yet
Current Item

Mauritius
Acacia Wood Curved Corner Set
Was £1,500.00
In Stock