













PortofinoLuxury Rattan Corner Sofa Set
£1,600.00
Available
Finish:
Rattan£1,600.00
Product Information
Code:49POR001
Bring coastal charm to your outdoor space with the Portofino Luxury Rattan Corner Sofa Set. Relax with family and friends on the sofa’s plush cushions; the cream material perfectly contrasts the chunky rattan frame to create a stylish garden centrepiece.
The accompanying rattan armchair completes this set’s generous seating, creating a social space that can be dressed up for hosting or used as a quiet place to unwind.
Finished with a slatted aluminium table with a matching rattan base, this set is perfect for summer lounging. Whether enjoying informal lunches, or curling up on warm evenings, the Portofino is designed to be enjoyed year after year.
Key Features:
- Statement rattan design
- Comfortable seating for five
- Durable aluminium construction
- Stylish focal point for gardens and patios
This Set Includes:
- 1 x coffee table at 85x85x43cm
- 1 x armchair at 109x92.5x76cm
- 1 x corner sofa at 241x92.5x76cm (3 seat) and 151x92.5x76cm (2 seat)
Care Advice:
During colder spells we recommend keeping your furniture in storage, or covering it up, to protect it from the elements.
| Collection | Portofino |
|---|---|
| Length / Depth | 92.5cm |
| Height | 76cm |
| Width | 241.5cm |
| Weight | 65.6kg |
| Seat Depth | 16cm |
| Chair Length / Depth | 92.5cm |
| Chair Width | 109cm |
| Chair Height | 76cm |
| Chair Weight | 34kg |
| Table Length / Depth | 85cm |
| Table Width | 85cm |
| Table Height | 43cm |
| Table Weight | 20kg |
| Boxed Dimensions |
|
| Assembly | Self Assembly |
| Material | Aluminium, Polyester |
No reviews about this product yet
Current Item

Portofino
Luxury Rattan Corner Sofa Set
Due 10th Jun