











Roma80cm Acacia Wood Bistro Set
£565.00
Available
Material:
Acacia Wood£565.00
Product Information
Code:40ROM001
Crafted from sustainably sourced Acacia hardwood, the Roma 80cm Bistro Set is a chic and durable staple for your garden, patio or balcony. Comprised of a dining chair pair and sweet round bistro table, this timelessly elegant set is coated with a PU finish for long-lasting quality and a light teak look.
The beautiful 6mm synthetic rope wraps around the arms of the chairs to elevate their contemporary silhouette, while the luxurious back and seat cushions provide ultimate comfort. The Olefin 250gr fabric of the cushions are the perfect mix of style, relief, and resistance to fading, moisture and stains.
This bistro set’s natural tones and reliable craftsmanship make it a sophisticated focal point in your outdoor space, designed to be enjoyed year after year.
Key Features:
- Stylish fusion of wood and rope weave
- Luxurious seating for up to two people
- Compact footprint – ideal for patios or balconies
- Durability to withstand long-term use outdoors
This Set Includes:
- 1 x bistro table at 80x80x75cm
- 2 x dining chairs at 62x66.5x80cm
Care Advice:
During colder spells, we recommend covering up your furniture or keeping it in storage to protect it from the elements.
Please note: Colours may vary slightly from those shown. Variations can occur due to the natural characteristics of materials, as well as differences in screen resolution and lighting when viewing images. There may be a variance in size due to the nature of the material.
| Collection | Roma |
|---|---|
| Length / Depth | 80cm |
| Height | 75cm |
| Width | 80cm |
| Weight | 36.2kg |
| Chair Length / Depth | 62cm |
| Chair Width | 56.5cm |
| Chair Height | 80cm |
| Boxed Dimensions |
|
| Material | FSC Acacia Wood, Polyester Rope, Fabric |
No reviews about this product yet
Current Item

Roma
80cm Acacia Wood Bistro Set
Available