









RomaAcacia Wood Bar Set
£995.00
Available
Material:
Acacia Wood£995.00
Product Information
Code:49ROM003
Add Mediterranean charm to your garden, balcony or patio with the Roma Four Seat Bar Set. Crafted from sustainably sourced Acacia hardwood, this is a chic and durable staple for your outdoor space.
Comprised of a generous 100cm round table, and four bar stools, the timelessly elegant Roma collection is coated with a PU finish for a long-lasting quality and a light teak look.
The beautiful 6mm synthetic rope wraps around the chairs to elevate their contemporary silhouette, while the luxurious back and seat cushions provide ultimate comfort. The Olefin 250gr fabric of the cushions are the perfect mix of style, relief, and resistance to fading, moisture and stains.
This bar set’s natural tones and reliable craftsmanship make it a sophisticated focal point to any exterior, designed to be enjoyed year after year.
Key Features:
- Stylish fusion of wood and rope weave
- Communal seating for up to four people
- Luxurious focal point for garden or patio spaces
- Durability to withstand long-term use outdoors
This Set Includes:
- 1 x round table at 100x100x97cm
- 4 x bar stools at 60x56x97cm
Care Advice:
During colder spells, we recommend covering up your furniture or keeping it in storage to protect it from the elements.
Please note: Colours may vary slightly from those shown. Variations can occur due to the natural characteristics of materials, as well as differences in screen resolution and lighting when viewing images. There may be a variance in size due to the nature of the material.
| Collection | Roma |
|---|---|
| Length / Depth | 100cm |
| Height | 97cm |
| Width | 100cm |
| Weight | 76.5kg |
| Bar Stool Length / Depth | 60cm |
| Bar Stool Width | 56cm |
| Bar Stool Height | 97cm |
| Boxed Dimensions |
|
| Material | FSC Acacia Wood, Polyester Rope, Fabric |
No reviews about this product yet
Current Item

Roma
Acacia Wood Bar Set
Available