













RomaAcacia Wood Dining Set
£995.00
Available
Material:
Acacia Wood£995.00
Product Information
Code:49ROM002
Crafted from sustainably sourced Acacia hardwood, the Roma Four Seat Dining Set is a chic and durable staple for your outdoor space. Featuring a generous 120cm round table with a stunning terrazzo insert, and four dining chairs, this timelessly elegant set is coated with a PU finish for a long-lasting quality and a light teak look.
The beautiful 6mm rope wraps around the chairs to elevate their contemporary silhouette, while the luxurious back and seat cushions provide ultimate comfort. The Olefin 250gr fabric of the cushions are the perfect mix of style, relief, and resistance to fading, moisture and stains.
This dining set’s natural tones and reliable craftsmanship make it a sophisticated focal point in your garden or patio, designed to be enjoyed year after year.
Key Features:
- Stylish fusion of wood and rope weave
- Striking terrazzo inlay for texture and visual interest
- Luxurious focal point for garden or patio spaces
- Durability to withstand long-term use outdoors
This Set Includes:
- 1 x round table at 120x120x75cm
- 4 x dining chairs at 62x56.5x80cm
Care Advice:
During colder spells, we recommend covering up your furniture or keeping it in storage to protect it from the elements.
Please note: Colours may vary slightly from those shown. Variations can occur due to the natural characteristics of materials, as well as differences in screen resolution and lighting when viewing images. There may be a variance in size due to the nature of the material.
| Collection | Roma |
|---|---|
| Length / Depth | 120cm |
| Height | 75cm |
| Width | 120cm |
| Weight | 71.6kg |
| Chair Length / Depth | 62cm |
| Chair Width | 56.5cm |
| Chair Height | 80cm |
| Boxed Dimensions |
|
| Material | FSC Acacia Wood, Polyester Rope, Fabric |
No reviews about this product yet
Current Item

Roma
Acacia Wood Dining Set
Available