











RomaAcacia Corner Lounge Set
£1,395.00
Available
Material:
Acacia Wood£1,395.00
Product Information
Code:49ROM001
Crafted from sustainably sourced Acacia hardwood, the Roma Corner Lounge Set is a chic and durable staple for your garden. Comprised of a four-seat sofa for plentiful lounging options, with a practical square coffee table, this timelessly elegant set is coated with a PU finish for long-lasting quality and a light teak look.
The beautiful 6mm rope wraps around the set to elevate its contemporary silhouette, while the luxurious back and seat cushions provide ultimate comfort. The Olefin 250gr fabric cushions are the perfect mix of style, relief, and resistance to fading, moisture and stains.
This set’s natural tones and reliable craftsmanship make it a sophisticated focal point in your garden or patio, designed to be enjoyed year after year.
Key Features:
- Stylish fusion of wood and rope weave
- Communal seating for up to four people
- Luxurious focal point for garden or patio spaces
- Durability to withstand long-term use outdoors
This Set Includes:
- 1 x left sofa at 79x138x79cm
- 1 x right sofa at 79x138x79cm
- 1 x corner seat at 79x79x79cm
- 1 x coffee table at 90x90x36cm
Care Advice:
During colder spells, we recommend covering up your furniture or keeping it in storage to protect it from the elements.
Please note: Colours may vary slightly from those shown. Variations can occur due to the natural characteristics of materials, as well as differences in screen resolution and lighting when viewing images. There may be a variance in size due to the nature of the material.
| Collection | Roma |
|---|---|
| Length / Depth | 79cm |
| Height | 79cm |
| Width | 217cm |
| Weight | 92.9kg |
| Table Length / Depth | 90cm |
| Table Width | 90cm |
| Table Height | 36cm |
| Boxed Dimensions |
|
| Material | FSC Acacia Wood, Polyester Rope, Fabric |
No reviews about this product yet
Current Item

Roma
Acacia Corner Lounge Set
Available