













SavocaLuxury Lounge Set with Chair
£1,500.00
Available
Finish:
RopeDelivery OptionsAdd postcode to view all options
Product Information
Code:49SAO001
Indulge in laid-back living with the Savoca Lounge Set. Effortlessly serene, this collection features a unique rope-backed design with plush cushions at 30cm depth for the ultimate combination of comfort and sophistication. Whether hosting friends for coffee, or simply enjoying the sunshine in peace, the Savoca offers plentiful seating for every occasion.
The cream textiles pair perfectly with the rope and warm, sandy tones of the base, creating a charming coastal look that is grounded in natural beauty. Complete with a sintered stone coffee table for your essential items while lounging outdoors, the Savoca delivers a dreamy escape for any space.
Key Features:
- Luxuriously deep cushions
- Chic, coastal-inspired colour palette
- Comfortable seating for five – ideal for gardens and patios
- Sintered stone 80cm coffee table
- Unique woven rope design
This Set Includes:
- 1 x corner sofa at 218x81.5x73cm (3 seat) and 148x81.5x73cm (2 seat)
- 1 x armchair at 92x81.5x73cm
- 1 x coffee table at 80x80x34cm
Care Advice:
During colder spells we recommend keeping your furniture in storage or covering it up to protect it from the elements.
| Collection | Savoca |
|---|---|
| Length / Depth | 81.5cm |
| Height | 73cm |
| Width | 228cm |
| Weight | 85kg |
| Seat Depth | 30cm |
| Chair Length / Depth | 92cm |
| Chair Width | 81.5cm |
| Chair Height | 73cm |
| Chair Weight | 34kg |
| Table Length / Depth | 80cm |
| Table Width | 80cm |
| Table Height | 34cm |
| Table Weight | 20kg |
| Boxed Dimensions |
|
| Assembly | Self Assembly |
| Material | Aluminium, Rope, Sintered Stone |
No reviews about this product yet
Current Item

Savoca
Luxury Lounge Set with Chair
Due 10th Jun