











SilentnightRestore Cooling Gel Pillow Pad - Grey
£30.00
In Stock
£30.00
Product Information
Code:92RCG001
The Silentnight Restore Cooling Gel Pillow Pad in Grey, is perfect for restless sleepers and overheaters, this provides instant cooling comfort whenever you need it, with no pillow flipping needed. Perfect for those who suffer with menopausal night sweats, you can simply pop it inside your pillowcase on top of your normal pillow, or just pop it on the top, for a cooler and more comfortable night's sleep.
Measuring at 60x40cm it covers your entire pillow, so you will have no trouble finding a cool spot no matter which way you roll. Complete with 2 gel compartments it'll stop the heat dispersing across the entire pillow.
Pop it in the fridge for ultimate cooling on those especially hot nights!
Designed with aesthetics and comfort in mind, this pillow pad is soft and flexible providing comfort and coolness all night long. Grey in colour and with beautifully stylish silver edging, this pillow pad will look great in any room.
Sponge clean only. Do not bleach. When not in use store in a dry place.
| Collection | Silentnight Restore |
|---|---|
| Brand | Silentnight |
| Length / Depth | 40cm |
| Width | 60cm |
| Weight | 1kg |
| Material | 80% PVC, 20% Polyester , Filling 100% Gel |
| Tumble Dry | Do Not Tumble Dry |
| Iron | Do Not Iron |
No reviews about this product yet
Current Item

Silentnight
Restore Cooling Gel Pillow Pad - Grey
In Stock