







SleepSoul SpacePocket Sprung Mattress
£350.00
In Stock
£350.00
Product Information
Code:Please select option
The SleepSoul Space Mattress gives your body optimal support and stability, for a weightless, restful sleep. Say goodbye to achy muscles and joints: 2000 individual pocket springs are packed into the Space mattress over two layers, giving you pressure-relieving support wherever you need it.
The Space mattress is vacuum sealed and packed into a box for freshness and convenience. All you have to do is release the mattress from the box, remove the inner plastic wrap and let your new mattress take shape. In 2 hours, it will be good; in 24 hours, it will be great.
Please do not use mattress on a bed that has a slat distance of over 9cm.
| Collection | SleepSoul |
|---|---|
| Length / Depth | 190cm |
| Height | 34cm |
| Width | 90cm |
| Weight | 29kg |
| Material | Fabric, Filling: 2000 pocket sprung box top |
| Guarantee | 10 Years |
| Firmness | Medium Firm |
No reviews about this product yet

Current Item

SleepSoul Space
Pocket Sprung Mattress
In Stock