













Tuscany6 Seat Round Teak Dining Set
£1,995.00
Available
Seats:
6£1,995.00
Product Information
Code:49TCY002
Combining long standing endurance with stunning design, the Tuscany collection is contemporary yet classic, boasting a curated style ideal for giving your space the makeover it deserves.
Complete with a 150cm round dining table and six black rope weave chairs, the Tuscany 6-seater Dining Set is the perfect addition for outdoor dining with family and friends.
Unwavering in its design and timeless in its elegance, this stylish set characterises great quality and durability, bound to be the main focal point for your outdoor space, whether that be a grassy garden or a sunny terrace.
Displaying a sophisticated blend of natural teak wood and modern rope weave seating, this refined outdoor dining set is perfect for those looking to combine stunning aesthetics with practical functionality.
Key Features:
- Tabletop surface is crafted from FSC 100% certified teak wood
- Black rope weave chairs provide a luxuriously comfortable dining experience
- Rust proof aluminium frames ensure long lasting use
- Sophisticated focal point for your outdoor space
This Set Includes:
- 1 x dining table at 75x150x150cm
- 6 x chairs at 72.5x58x63cm
- 6 x seat Olefin fabric cushions
Care Advice:
During colder spells, we recommend covering up your furniture or keeping it in storage to protect it from the elements.
Please note: Colours and finishes may vary slightly due to photography, lighting, and monitor settings.
| Collection | Tuscany |
|---|---|
| Length / Depth | 150cm |
| Height | 75cm |
| Width | 150cm |
| Weight | 90.5kg |
| Chair Length / Depth | 63cm |
| Chair Width | 58cm |
| Chair Height | 72.5cm |
| Chair Weight | 20.5kg |
| Boxed Dimensions |
|
| Material | Aluminium, Teak, Fabric |
No reviews about this product yet
Current Item

Tuscany
6 Seat Round Teak Dining Set
Available