









ZairaFaux Fur Bed - White
£480.00
In Stock
£480.00
Product Information
Code:Please select option
Designed to bring warmth and comfort to your bedroom, the Zaira is a bold and plush statement piece. Upholstered in ultra-soft faux fur, this bed is the perfect blend of texture and style, offering visual depth and character to any space.
The contemporary, minimalist frame is complemented by the lush, tactile finish of the faux fur headboard, creating a harmonious blend of modern luxury and cosy elegance. Built with a sturdy frame, the Zaira’s sophisticated design does not compromise on stability – this bed provides lasting durability and mattress support, ensuring a restful and supportive night’s sleep.
The maximum weight load for this frame is 250kg.
| Collection | Zaira |
|---|---|
| Length / Depth | 222cm |
| Height | 111.5cm |
| Width | 151.5cm |
| Weight | 46kg |
| Boxed Dimensions |
|
| Assembly | Self Assembly |
| Material | Particle Board, MDF |
| Maximum User Weight | 250kg |
No reviews about this product yet

Current Item

Zaira
Faux Fur Bed - White
In Stock