



Hotel Luxury Smooth & SilkyDuvet Cover 300 Thread Count Sateen - Black
£22.00
In Stock
Colour:
BlackBed Size:
£22.00
Product Information
Code:Please select an option
Sink into softness with the 300TC Hotel Luxury Collection by MFI. Inspired by luxury hotel suites around the world, this bedding is designed to bring elegant and gentle fabrics into your everyday. Crafted from 100% cotton with a 300 thread count, the duvet cover is available in a range of contemporary shades to complement any bedroom. In a classic black colour, this cover will create a polished final look to keep you comfortable in style.
Complete your set with a fitted or flat sheet, and any choice of smart pillowcases from our Hotel range, for a sophisticated aesthetic all year round. Available in Single, Double, King, and Super King, this is a staple duvet cover for all bed sizes.
We advise washing at 40 degrees. Do not bleach. Tumble dry low heat. Iron medium heat. Do not dry clean.
| Collection | MFI Hotel Collection |
|---|---|
| Brand | MFI |
| Length / Depth | 200cm |
| Width | 135cm |
| Weight | 1kg |
| Material | 100% Cotton Sateen |
| Thread Count | 300 |
| Washing Instructions | Wash at 40° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Iron Medium Temperature |
3.5
2 customer reviews
5 stars
1
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
1
1 stars
0
Awful covers and sheets
Vikki J from Chatteris
Review From Trustpilot
DAVID M- verified purchaser
Current Item

Hotel Luxury Smooth & Silky
Duvet Cover 300 Thread Count Sateen - Black
In Stock