



Hotel Luxury Smooth & SilkyDuvet Cover 300 Thread Count Sateen - Silver
£34.00
In Stock
Colour:
SilverBed Size:
£34.00
Product Information
Code:Please select an option
Sink into softness with the 300TC Hotel Luxury Collection by MFI. Inspired by luxury hotel suites around the world, this bedding is designed to bring elegant and gentle fabrics into your everyday. Crafted from 100% cotton with a 300 thread count, the duvet cover is available in a range of contemporary shades to complement any bedroom. In a modern silver colour, this super king cover will create a sleek final look to keep you comfortable in style.
Also available in Single, Double, and King, this is a staple duvet cover for all bed sizes. Complete your set with a fitted or flat sheet, and any choice of smart pillowcases from our Hotel range, for a cohesive aesthetic all year round.
We advise washing at 40 degrees. Do not bleach. Tumble dry low heat. Iron medium heat. Do not dry clean.
| Collection | MFI Hotel Collection |
|---|---|
| Brand | MFI |
| Length / Depth | 220cm |
| Width | 260cm |
| Weight | 1kg |
| Material | 100% Cotton Sateen |
| Thread Count | 300 |
| Washing Instructions | Wash at 40° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Iron Medium Temperature |
4.2
4 customer reviews
5 stars
1
4 stars
3
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
Full set of bedding
Virginia C- verified purchaser
Returned item but did not receive a refund
Jo S from Surrey - verified purchaser
Review From Trustpilot
Samantha- verified purchaser
Luxury bedding
Samantha J from Essex
Current Item

Hotel Luxury Smooth & Silky
Duvet Cover 300 Thread Count Sateen - Silver
In Stock