





Hotel Luxury Smooth & SilkyStandard Pillowcase Pair 300 Thread Count Sateen - Blush
£12.00
In Stock
Colour:
Blush PinkType:
StandardQuantity:
Pair£12.00
Product Information
Code:82HC3005
Drift into peaceful sleep with our standard pillowcase pair, crafted from 100% cotton with a 300 thread count for breathable freshness and ultimate comfort. Inspired by luxury hotel suites around the world, the 300TC Hotel Luxury Collection by MFI is designed to bring elegant and gentle fabrics into your everyday. Available in a range of contemporary shades to complement any bedroom, these playful blush pink pillowcases will create a fresh final look to keep you comfortable in style.
Complete your set with a fitted or flat sheet, and any choice of smart duvet covers from our Hotel range, for a sophisticated aesthetic all year round.
We advise washing at 40 degrees. Do not bleach. Tumble dry low heat. Iron medium heat. Do not dry clean.
| Collection | MFI Hotel Collection |
|---|---|
| Brand | MFI |
| Length / Depth | 50cm |
| Width | 75cm |
| Weight | 0.45kg |
| Material | 100% Cotton Sateen |
| Thread Count | 300 |
| Washing Instructions | Wash at 40° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Iron Medium Temperature |
5
3 customer reviews
5 stars
3
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
Luxury at affordable prices.
Lavinia L from Greater London - verified purchaser
Review From Trustpilot
Jo- verified purchaser
Good
Beverley B from Dorset - verified purchaser
Current Item

Hotel Luxury Smooth & Silky
Standard Pillowcase Pair 300 Thread Count Sateen - Blush
In Stock