











ClemmieLinen Ottoman Bed - Cream
£450.00
In Stock
£450.00
Product Information
Code:Please select option
The Clemmie Ottoman Bed is a sophisticated addition to any contemporary bedroom; upholstered in gentle, natural linen fabric, it brings a refined, relaxed aesthetic to your home. The perfect fusion of style and functionality, the Clemmie’s subtly curved headboard and classic cream colour enhance its visual appeal and add a touch of elegance.
Featuring a generous storage compartment underneath, this bedframe is perfect for keeping your essential accessories on hand while removing clutter from your space, making it a practical yet luxurious choice.
Crafted with a sturdy wooden frame, this bed ensures both durability and support, while the sprung slated base provides excellent mattress support for a comfortable and restful sleep. The maximum weight load for this bed is 250kg.
| Collection | Clemmie |
|---|---|
| Length / Depth | 223cm |
| Height | 118cm |
| Width | 163cm |
| Weight | 64kg |
| Boxed Dimensions |
|
| Assembly | Self Assembly |
| Material | MDF, Particle Board |
| Maximum User Weight | 250kg |
No reviews about this product yet

Current Item

Clemmie
Linen Ottoman Bed - Cream
In Stock