







Cotton Sateen400TC Standard Pillowcase Pair - Blush
£12.00
In Stock
Colour:
BlushType:
Standard£12.00
Product Information
Code:82400007
Feel the comforting touch of all-cotton softness against your head every night with these pillowcases, coming in a pair.
Made from 400TC, 100% cotton material, they’re the perfect texture to send you off into the best of dreams. The cotton is quite breathable too, meaning it’s easier to keep your temperature regulated at night.
The beautiful blush pink colour would look wonderful with a matching duvet cover and light bedroom walls and decor. Equally, you could pair these pillowcases with a patterned duvet cover that has either blush pink or a slightly darker shade as a central theme.
Washing them is simple, as they can go in the washing machine and then the tumble dryer afterwards. Make sure you give them an iron (on a medium temperature) to finish off and have them looking their best!
Make bedtime soft, comfy and enjoyable again.
| Collection | 400 Thread Count |
|---|---|
| Brand | Bianca |
| Length / Depth | 50cm |
| Width | 75cm |
| Weight | 0.5kg |
| Material | 100% Cotton |
| Thread Count | 400 |
| Washing Instructions | Wash at 40° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Iron Medium Temperature |
No reviews about this product yet
Current Item

Cotton Sateen
400TC Standard Pillowcase Pair - Blush
In Stock