







Enchanted TwilightDuvet Cover Set - Forest Green - King Size 220x230cm
Code:83TWL006
£25.00
In Stock
Colour:
Forest GreenBed Size:
King SizeDelivery OptionsAdd postcode to view all options
Product Information
Visit a magical, fairytale forest every night with this stunning duvet cover set, packed with whimsical details. It’s made from a polyester-cotton blend that is both comfy and easy to care for, so you get the best of both worlds: convenience and comfort!
If you’ve got a king size bed, then this set will be a perfect fit, and it includes two matching pillowcases.
The design is full of intricate details, including various woodland animals, plants, and even some crescent moons, all against a forest green backdrop. Turn the duvet over for the more minimalistic reverse, featuring fireflies and stars.
Worried about laundry day? This set doesn’t have any magical instructions; just machine wash and tumble dry for a quick and easy refresh. Curl up with the soft feel and fairytale vibes of this bedding for a magical night of comfy, peaceful sleep.
| Collection | Enchanted Twilight |
|---|---|
| Brand | Catherine Lansfield |
| Length / Depth | 220cm |
| Width | 230cm |
| Weight | 1kg |
| Material | 52% Polyester, 48% Cotton |
| Thread Count | 138 |
| Fastening | Button Fastening |
| Washing Instructions | Wash at 40° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Safe |
5
8 customer reviews
5 stars
8
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
Brilliant bedding
Elizabeth T from Cheshire - verified purchaser
Beautiful bedding set!
Kelly P from EAST RIDING OF YORKSHIRE - verified purchaser
Duvet cover set
Marilyn P- verified purchaser
Review From Trustpilot
Marilyn P- verified purchaser
Review From Trustpilot
Ms P- verified purchaser
Enchanted Twilight Duvet Cover Set - Forest Green - Double
Lisa R from Hampshire - verified purchaser
Review From Trustpilot
Deborah H- verified purchaser
Review From Trustpilot
Mrs W- verified purchaser
Current Item

Enchanted Twilight
Duvet Cover Set - Forest Green
In Stock