







FoxleyLinen Bed - Oak
£420.00
In Stock
£420.00
Product Information
Code:Please select option
The Foxley Bed is a harmonious blend of natural materials and refined design, offering a serene and stylish addition to any bedroom. Featuring a luxurious linen headboard, the Foxley creates a soft, inviting focal point in your space, providing comfort and texture with the plush fabric. A warm, natural aesthetic is evoked through the oak-effect bedframe, which adds a contemporary yet timeless appeal and provides a sophisticated, calming atmosphere.
Designed for both beauty and functionality, the Foxley Bed is built with a sturdy frame for durability, while the sprung slated base offers excellent mattress support, ensuring a restful sleep. The maximum weight load for this bed is 250kg.
| Collection | Foxley |
|---|---|
| Length / Depth | 190.5cm |
| Height | 112.5cm |
| Width | 155cm |
| Weight | 42kg |
| Boxed Dimensions |
|
| Assembly | Self Assembly |
| Material | MDF, Particle Board |
| Maximum User Weight | 250kg |
No reviews about this product yet

Current Item

Foxley
Linen Bed - Oak
In Stock