











SilentnightImpress Deluxe Memory Foam Pillow
£33.75
Was £45.00
Save 25%
The stock status is In Stock
In Stock
()
£33.75
Was £45.00
Product Information
Code:92SMF001
The Impress Memory Foam pillow by Silentnight is made from reactive memory foam that moulds to the contours of your head and neck, giving relief to the muscles and providing the ideal support for people who sleep on their back or side. This firm memory foam pillow will help to keep you supported and comfortable through the night. It comes complete with a fully removable cover which is machine washable so you can keep your pillow feeling fresher for longer.
Sink in comfort : The soothing memory foam moulds to the contours of your head and neck providing ideal support for people who sleep on their back or side. Foam is sponge clean only.
• Firm memory foam : Offers great support and is designed aid pressure relief and muscle tension.
• Removable cover : The removable cover is machine washable so you can keep your pillow feeling fresher for longer.
• Hypoallergenic : Kind to skin and does not contain any materials likely to cause allergies.
| Collection | Silentnight Impress |
|---|---|
| Brand | Silentnight |
| Length / Depth | 48cm |
| Width | 74cm |
| Weight | 1.2kg |
| Material | 100% Polyester with Memory Foam inner |
| Firmness | Firm |
| Washing Instructions | Machine Washable |
No reviews about this product yet
How We Gather Reviews
Current Item

Silentnight
Impress Deluxe Memory Foam Pillow
£33.75
Was £45.00
In Stock