











SilentnightHotel Collection 13.5 Tog Duvet
£26.25
Was £35.00
Save 25%
The stock status is In Stock
In Stock
()
Tog:
13.5Bed Size:
£26.25
Was £35.00
Product Information
Code:Please select an option
Indulge in the 5 star comfort of a hotel every night with this luxuriously soft and silky boutique style duvet, featuring an elegant embossed finish. The Silentnight Hotel Collection Duvet is encased in a wonderfully stylish and incredibly soft check embossed cover and filled with the finest sumptuous fibres for luxurious comfort. At 13.5 tog this duvet will keep you nice and cosy during the winter months.
The Silentnight Hotel Collection Duvet is made right here in the UK and come with a 5 year manufacturer’s guarantee for peace of mind. The duvet is hypoallergenic which means it is kind to skin and does not include any contents likely to cause allergies. You can keep enjoying hotel quality night after night as it’s also fully machine washable.
| Collection | Silentnight Hotel Collection |
|---|---|
| Brand | Silentnight |
| Length / Depth | 200cm |
| Width | 135cm |
| Weight | 1kg |
| Material | Cover 100% Microfibre, Filling 100% Hollowfibre Polyester |
| Guarantee | 5 Years |
| Filling | Hollow Fibre |
| Washing Instructions | Wash at 40° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Do Not Iron |
5
1 customer review
5 stars
1
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
How We Gather Reviews
Hotel quality
Great product, with quality look and feel.
Steve D from Lancashire - verified purchaser
Current Item

Silentnight
Hotel Collection 13.5 Tog Duvet
£26.25
Was £35.00
In Stock