









SilentnightNatural Wool Collection Lightweight Duvet
£65.00
In Stock
£65.00
Product Information
Code:Please select option
Wrap yourself in this Silentnight Natural Wool Collection Lightweight Duvet, this naturally luxurious 100% New Zealand Wool duvet is deeply filled for a blissful night of cocooning comfort.
Beautifully crafted with naturally breathable, hypoallergenic and temperature regulating wool, so you can wake up feeling refreshed. The natural wool filling is wonderfully insulating, but also lightweight and breathable, to keep you at a comfortable temperature all night long.
The sumptuously soft cotton, paired with the deep fill of wool, provides superior comfort and breathability, for a luxuriously relaxing night's sleep.
| Collection | Silentnight Natural Wool Collection |
|---|---|
| Brand | Silentnight |
| Length / Depth | 200cm |
| Width | 200cm |
| Weight | 1kg |
| Material | 100% Cotton Outer, 100% Polypropylene Lining, 100% New Zealand Wool Filling |
| Washing Instructions | Dry Clean Only |
| Iron | Do Not Iron |
No reviews about this product yet
Current Item

Silentnight
Natural Wool Collection Lightweight Duvet
In Stock