











SilentnightRestore Cooling Copper Pillow
£35.00
In Stock
£35.00
Product Information
Code:92RCC001
The Silentnight Restore Cooling Copper Pillow is perfect for restless sleepers and overheaters, this pillow offers cooling relief as well as natural health benefits of copper. Made with innovative cool sensation fabrics, the perfect solution for menopausal night sweats, to help you enjoy a cool and refreshing night's sleep.
The copper infused cover can help you feel recharged and wake up feeling fresh, the cover is also kind to sensitive skin and is naturally antibacterial. The pillow is also machine washable so you can keep that fresh feeling all year round.
By Sleeping in a cooler environment, we are signalling to our bodies that it is time to sleep, so with the copper cooling pillow, you can sink into a wonderfully undisturbed relaxing nights sleep.
Complete your collection with the Restore Cooling Copper Topper.
| Collection | Silentnight Restore |
|---|---|
| Brand | Silentnight |
| Length / Depth | 48cm |
| Width | 75cm |
| Weight | 1kg |
| Material | Cooling Copper Blend Polyester Outer |
| Firmness | Medium |
| Filling | Hollow Fibre |
| Washing Instructions | Wash at 40° |
| Iron | Do Not Iron |
No reviews about this product yet
Current Item

Silentnight
Restore Cooling Copper Pillow
In Stock