







SilentnightUltimate Deep Sleep Mattress Topper
£37.50
Was £50.00
Save 25%
The stock status is In Stock
In Stock
()
£37.50
Was £50.00
Product Information
Code:Please select option
Sink into deeper sleep. Generous 10cm fill with a luxurious quilted cover for endless comfort and support, helping you sleep deeper every night. The Silentnight Deep Sleep Ultimate Topper has a quilted cover that keeps the plush filling evenly distributed and is deeply filled with luxuriously premium FIBADOWN™ fibres, providing dreamy comfort. The soft, bouncy fibres keep your topper feeling plush and plump, providing gentle support and an added layer of comfort, helping you wake up feeling refreshed.
The Silentnight Ultimate Deep Sleep Topper comes with a 2-year manufacturer’s guarantee for peace of mind. The topper is hypoallergenic which means it’s kind to skin and does not include any contents likely to cause allergies, it’s also machine washable, so you can keep enjoying an ultimate deep sleep.
| Collection | Silentnight Ultimate Deep Sleep |
|---|---|
| Brand | Silentnight |
| Length / Depth | 190cm |
| Height | 10cm |
| Width | 90cm |
| Weight | 1kg |
| Material | Cover 100% Polyester Microfibre, Filling 100% Hollowfibre |
| Guarantee | 2 Years |
No reviews about this product yet
How We Gather Reviews
Current Item

Silentnight
Ultimate Deep Sleep Mattress Topper
£37.50
Was £50.00
In Stock