







SilentnightUltrabounce Pillow Pair
£20.00
The stock status is In Stock
In Stock
()
£20.00
Product Information
Code:92SNP001
Soft, comfortable and ultra-bouncy, the Silentnight Ultrabounce Pillows spring back to shape after each use, ensuring all-night comfort while you sleep. Designed to provide responsive comfort with lasting support, this pillow pair are generously filled with special spiral shaped hollowfibre and are encased in soft-touch covers for that extra bit of comfort. This material is hypoallergenic and kind to skin; machine washable for continuous fresh night’s sleep.
| Collection | Silentnight Ultrabounce |
|---|---|
| Brand | Silentnight |
| Length / Depth | 44cm |
| Height | 10cm |
| Width | 72cm |
| Weight | 1kg |
| Material | 100% Microfibre |
| Firmness | Medium Firm |
| Filling | Hollow Fibre |
| Washing Instructions | Machine Washable |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
5
1 customer review
5 stars
1
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
How We Gather Reviews
Great night's sleep
Excellent quality
Heather M from Fife - verified purchaser
Current Item

Silentnight
Ultrabounce Pillow Pair
£20.00
In Stock