





Tufted Polka DotsDuvet Cover Set - White - Single 200x135cm
£18.75
Was £25.00
In Stock
£18.75
Was £25.00
Product Information
Code:83TUF001
Some fun and unique texture is exactly what your bedding needs, and these tufted polka dots are the perfect solution.
As well as the added depth of the fluffy dots, the soft feel of this bedding’s polyester front and polyester-cotton blend reverse is perfect for cosy bedtimes.
It comes in Single, Double, King Size, or Super King sizes. Single comes with one matching pillowcase, but all other sizes come with two.
While the solid white colouring instantly adds some elegance to your bedroom, the polka dots are a playful twist that bring in some character.
If you need to give it a refresh, then it’s super simple. Just machine wash at 30°, and make sure you don’t tumble dry or iron it.
Fun vibes can still look sophisticated, so level up your bedroom with this duvet cover set!
| Collection | Tufted Polka Dots |
|---|---|
| Length / Depth | 200 cm |
| Width | 135 cm |
| Weight | 1 kg |
| Material | Polyester front, Poly Cotton Reverse |
| Fastening | Button Fastening |
| Washing Instructions | Wash at 30° |
| Tumble Dry | Do Not Tumble Dry |
| Iron | Do Not Iron |
5
2 customer reviews
5 stars
2
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
Review From Trustpilot
N C- verified purchaser
Lovely Bedding
Lynn E- verified purchaser
Current Item

Tufted Polka Dots
Duvet Cover Set - White
Was £25.00
In Stock