





Tufted Polka DotsDuvet Cover Set - White - Double 200x200cm
£26.25
Was £35.00
In Stock
£26.25
Was £35.00
Product Information
Code:83TUF002
Change up your bedroom style with an interesting, textured duvet cover set, complete with stunning all-white colouring.
The front of this duvet cover is made from easy-to-care-for polyester, while the reverse is a comfy polyester-cotton blend. You get the best of both worlds with these materials: convenience and comfort!
Ideal for a double bed, this duvet cover set comes with two pillowcases featuring a matching design.
The tufted polka dots on this bedding immediately draw the eye. They’re a fun addition to any bedroom, and still look sophisticated thanks to the solid white colouring.
Laundry day will be quick and easy too: just machine wash at 30°.
Add some playful charm to your bedroom, for a unique look that is both fun and beautiful.
| Collection | Tufted Polka Dots |
|---|---|
| Length / Depth | 200 cm |
| Width | 200 cm |
| Weight | 1 kg |
| Material | Polyester front, Poly Cotton Reverse |
| Fastening | Button Fastening |
| Washing Instructions | Wash at 30° |
| Tumble Dry | Do Not Tumble Dry |
| Iron | Do Not Iron |
5
2 customer reviews
5 stars
2
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
Review From Trustpilot
N C- verified purchaser
Lovely Bedding
Lynn E- verified purchaser
Current Item

Tufted Polka Dots
Duvet Cover Set - White
Was £35.00
In Stock