





Zig ZagTufted Duvet Cover Set - White - Single 90x190cm
£25.00
In Stock
£25.00
Product Information
Code:83ZGZ001
Relax into modern elegance every night with this tufted duvet cover set, featuring a distinctive zig zag design.
You’ll be able to enjoy both the soft touch of the poly-cotton reverse and the easy-to-care-for polyester front. Perfect for busy households, this set will reduce some of that laundry day chaos!
It’s available in Single, Double, King Size and Super King sizes. Single comes with one matching pillowcase, but all other sizes come with two.
Enjoy the unique but sophisticated look of the tufted zig zag pattern. It’s effortlessly graceful and fits into so many different decor styles with its all-white colouring.
Taking care of the set is simple, as it’s machine washable. Use the easy-to-fasten buttons when you’re changing the bed, making that chore quick and easy.
Bring your stress levels down and your style levels up with this beautiful duvet cover set.
| Collection | Zig Zag |
|---|---|
| Length / Depth | 200 cm |
| Width | 135 cm |
| Weight | 1 kg |
| Material | Polyester front, Poly Cotton Reverse |
| Fastening | Button Fastening |
| Washing Instructions | Wash at 30° |
| Tumble Dry | Do Not Tumble Dry |
| Iron | Do Not Iron |
No reviews about this product yet
Current Item

Zig Zag
Tufted Duvet Cover Set - White
In Stock