





Hotel Luxury Smooth & SilkyDeep Fitted Sheet 300 Thread Count Sateen - Dark Blue
£16.00
In Stock
Colour:
Dark BlueBed Size:
Sheet Type:
£16.00
Product Information
Code:Please select an option
Sink into softness with the 300TC Hotel Luxury Collection by MFI. Inspired by luxury hotel suites around the world, this bedding is designed to bring elegant and gentle fabrics into your everyday. Crafted from 100% cotton with a 300 thread count, the deep fitted sheet is available in a range of contemporary shades to complement any bedroom. In a classic dark blue colour, with 30cm depth and elasticated corners, this sheet will create a rich and sophisticated final look to ensure you keep comfortable in style.
Complete your set with the duvet cover and any choice of smart pillowcases from our Hotel range, for a fresh aesthetic all year round. Available in Single, Double, King, and Super King, this is a staple sheet for all bed sizes.
We advise washing at 40 degrees. Do not bleach. Tumble dry low heat. Iron medium heat. Do not dry clean.
| Collection | MFI Hotel Collection |
|---|---|
| Brand | MFI |
| Length / Depth | 190cm |
| Height | 30cm |
| Width | 90cm |
| Weight | 0.5kg |
| Material | 100% Cotton Sateen |
| Thread Count | 300 |
| Washing Instructions | Wash at 40° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Iron Medium Temperature |
1
2 customer reviews
5 stars
0
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
2
Disappointing
Melinda E- verified purchaser
Review From Trustpilot
Melinda E- verified purchaser
Current Item

Hotel Luxury Smooth & Silky
Deep Fitted Sheet 300 Thread Count Sateen - Dark Blue
In Stock