





Hotel Luxury Smooth & SilkyFitted Sheet 300 Thread Count Sateen - Charcoal
£15.00
In Stock
Colour:
CharcoalBed Size:
Sheet Type:
£15.00
Product Information
Code:Please select an option
Sink into softness with the 300TC Hotel Luxury Collection by MFI. Inspired by luxury hotel suites around the world, this bedding is designed to bring elegant and gentle fabrics into your everyday. Crafted from 100% cotton with a 300 thread count, the fitted sheet is available in a range of contemporary shades to complement any bedroom. In a smart charcoal colour, with standard 25cm depth and elasticated corners, this sheet will create a sleek final look to ensure you keep comfortable in style.
Complete your set with the duvet cover and any choice of fresh pillowcases from our Hotel range, for a sophisticated aesthetic all year round. Available in Single, Double, King, and Super King, this is a staple sheet for all bed sizes.
We advise washing at 40 degrees. Do not bleach. Tumble dry low heat. Iron medium heat. Do not dry clean.
| Collection | MFI Hotel Collection |
|---|---|
| Brand | MFI |
| Length / Depth | 190cm |
| Height | 25cm |
| Width | 90cm |
| Weight | 0.5kg |
| Material | 100% Cotton |
| Thread Count | 300 |
| Washing Instructions | Wash at 40° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Iron Medium Temperature |
5
3 customer reviews
5 stars
3
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
Fitted Sheet
George M- verified purchaser
Sheets
George M from South Lanarkshire - verified purchaser
Smooth high quality sheets
Luce M from Greater London - verified purchaser
Current Item

Hotel Luxury Smooth & Silky
Fitted Sheet 300 Thread Count Sateen - Charcoal
In Stock