





Barton GinghamDuvet Cover Set - Forest Green
£20.00
Was £25.00
In Stock
Colour:
Forest GreenBed Size:
£20.00
Was £25.00
Product Information
Code:Please select an option
Settling into bed with this beautifully classic duvet set is the perfect end to the day: cosy and stylish.
You’ll love how it feels to slide into bed with this 100% cotton duvet, and the matching pillowcases are just as soft. This set comes in Single, Double, King Size and Super King; Single comes with one pillowcase, and all other sizes come with two.
The timeless forest green checked pattern on the subtle mélange print will fit into a lightly coloured bedroom aesthetic perfectly. And waiting for you on the other side of the duvet is a reversible design for an effortless style shake-up!
This set has simple button fastening, and maintenance couldn’t be less stressful. It’s fine to go in the washing machine, and the tumble dryer afterwards (at a low temperature).
Bring home this gorgeous, refined duvet set so it can become the proud centerpiece of your bedroom.
| Brand | Yard |
|---|---|
| Collection | Barton Gingham Check |
| Length / Depth | 200 cm |
| Width | 135 cm |
| Weight | 1 kg |
| Material | 100% Cotton |
| Thread Count | 144 |
| Fastening | Button Fastening |
| Washing Instructions | Wash at 40° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Iron Low Temperature |
4
2 customer reviews
5 stars
1
4 stars
0
3 stars
1
2 stars
0
1 stars
0
Duvet set
Jacci A from Gwynned - verified purchaser
Printed gingham duvet
Leah R from Surrey - verified purchaser
Current Item

Barton Gingham
Duvet Cover Set - Forest Green
Was £25.00
In Stock