











Braemar Brushed CheckDuvet Cover Set - Berry/Pine - Double 200x200cm
£35.00
Available
Colour:
BerryBed Size:
Double£35.00
Product Information
Code:83BRM006
Full of festive charm but versatile enough for year-round use, this Braemar check duvet cover set is the perfect bedding pick for winter.
As it’s made from pure, brushed cotton, you get extra warmth and cosiness at night, with a super soft texture too.
Sized for a double bed, this set includes two matching pillowcases.
With its berry red and pine green shades, it’ll bring the Christmas spirit to your bedroom, with a classic check pattern that never goes out of style.
When it starts to look like it needs a refresh, just put it in the washing machine, then the tumble dryer, and finish it off with the iron.
Choose a stunning winter bedding look that will quickly become the bold statement piece in your bedroom.
| Collection | Christmas |
|---|---|
| Length / Depth | 200cm |
| Width | 200cm |
| Weight | 1kg |
| Material | 100% Cotton |
| Fastening | Button Fastening |
| Washing Instructions | Wash at 40° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Iron High Temperature |
5
8 customer reviews
5 stars
8
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
Review From Trustpilot
Walter R- verified purchaser
Review From Trustpilot
linda- verified purchaser
Quality Item
Steve D from Lancashire - verified purchaser
Great
Barbara B from Surrey - verified purchaser
excellent company
katherine E from Dyfed - verified purchaser
Just what I was looking for
Nikki P from Gloucestershire - verified purchaser
Review From Trustpilot
AL- verified purchaser
Review From Trustpilot
AL- verified purchaser
Current Item

Braemar Brushed Check
Duvet Cover Set - Berry/Pine
Due 27th Jul