











Braemar Brushed CheckDuvet Cover Set - Berry/Pine
£25.00
Available
Colour:
BerryBed Size:
£25.00
Product Information
Code:Please select an option
Bring a bold and festive aesthetic to your bedroom, with this traditional but stylish Christmas bedding.
This set is made from 100% brushed cotton, for a super soft and cosy feel.
Available in Single, Double, King Size or Super King sizes, this set either comes with one pillowcase (Single) or two (Double, King Size and Super King).
The Braemar check pattern looks stunning in pine green and berry red: the perfect colour combination for Christmas.
When it needs a wash, just put it in the washing machine, then the tumble dryer afterwards. For a perfect finish, give it an iron as well.
Curl up with the softness of brushed cotton every night, for cosier sleep with classic style.
| Collection | Christmas |
|---|---|
| Length / Depth | 200cm |
| Width | 135cm |
| Weight | 1kg |
| Material | 100% Cotton |
| Fastening | Button Fastening |
| Washing Instructions | Wash at 40° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Iron High Temperature |
5
8 customer reviews
5 stars
8
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
Review From Trustpilot
Walter R- verified purchaser
Review From Trustpilot
linda- verified purchaser
Quality Item
Steve D from Lancashire - verified purchaser
Great
Barbara B from Surrey - verified purchaser
excellent company
katherine E from Dyfed - verified purchaser
Just what I was looking for
Nikki P from Gloucestershire - verified purchaser
Review From Trustpilot
AL- verified purchaser
Review From Trustpilot
AL- verified purchaser
Current Item

Braemar Brushed Check
Duvet Cover Set - Berry/Pine
Due 27th Jul