







Cotton Percale200 Thread Count Extra Deep Fitted Sheet - Grey
£10.00
In Stock
Colour:
GreySize:
£10.00
Product Information
Code:Please select an option
Unlock a perfect night’s sleep by upgrading your bed sheet with 20 thread count, pure cotton.
You’ll feel the difference every time you get into bed. The breathable fabric is ideal for helping to regulate your temperature all night long, giving you more restful sleep.
Coming in sizes suitable for single, double, king size and super king beds, this sheet is not only comfortable but also stylish, with a bold, solid colour, grey aesthetic. Fitting it in with your bedroom decor is simple; the solid grey can effortlessly fit with so many colour schemes and styles.
To keep your sheet looking its best, refresh it in the washing machine and then feel free to put it in the tumble dryer, on a low temperature. It’s also fine to iron!
A comfy sheet leads right to comfy sleep, so add some luxury cosiness to your nights with this bedsheet.
| Collection | 200 Thread Count |
|---|---|
| Brand | Bianca |
| Length / Depth | 190cm |
| Height | 32cm |
| Width | 90cm |
| Weight | 1kg |
| Material | 100% Cotton |
| Thread Count | 200 |
| Washing Instructions | Wash at 40° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Iron Medium Temperature |
4
1 customer review
5 stars
0
4 stars
1
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
Review From Trustpilot
Dorothy- verified purchaser
Current Item

Cotton Percale
200 Thread Count Extra Deep Fitted Sheet - Grey
In Stock