







Cotton Sateen400 Thread Count Deep Fitted Sheet - White
£25.00
In Stock
Colour:
WhiteType:
Size:
£25.00
Product Information
Code:Please select an option
Start and end every day the right way with the silky smooth feel of 400 thread count, pure cotton.
Available in Single, Double, King Size and Super King sizes, this fitted sheet is both comfy and breathable. It’s suitable for year-round use with just the right composition to help regulate your temperature at night while also staying soft to the touch.
Taking care of it is nearly as stress-free as going to sleep on it, too. Just machine wash at 40°, tumble dry on a low temperature and then iron it afterwards for that sleek, elegant look.
Its pure white colour really gives it that premium look, and it can easily fit with so many different bedding styles and patterns. Versatile and elegant, it creates the ideal foundation for your bed.
Experience the luxurious difference with this fitted bed sheet. Simple to look after but classy to look at and incredibly comfy.
| Collection | 400 Thread Count |
|---|---|
| Brand | Bianca |
| Length / Depth | 190cm |
| Height | 36cm |
| Width | 90cm |
| Weight | 1kg |
| Material | 100% Cotton |
| Thread Count | 400 |
| Washing Instructions | Wash at 40° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Iron Medium Temperature |
3
2 customer reviews
5 stars
1
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
1
Review From Trustpilot
Allyson T- verified purchaser
Fitted sateen sheet
Jillian D from Lancashire - verified purchaser
Current Item

Cotton Sateen
400 Thread Count Deep Fitted Sheet - White
In Stock