







Cotton Sateen400 Thread Count Deep Fitted Sheet - White
£40.00
In Stock
Colour:
WhiteType:
Size:
£40.00
Product Information
Code:Please select an option
Bring a five-star hotel feeling to your bedroom with this fitted sheet: pure cotton for pure comfort, every night.
Lying on top of 400 thread count cotton is a dream you’ll be happy to return to every evening. Plus, it’s made from breathable material that will help to keep you at just the right temperature throughout the night.
When it needs a wash, you’ll find that it’s easy to take care of. Put it in the washing machine and then use a tumble dryer, and it’s all sorted. You can also give it an iron so that it’s back to looking its best.
Keeping it classy and elegant, you could pair this white bedsheet with an all-white duvet cover and pillowcases. But it’ll look equally cohesive with some more adventurous patterns and colours.
Step up the style and comfort in your bedroom by bringing home this bed sheet.
| Collection | 400 Thread Count |
|---|---|
| Brand | Bianca |
| Length / Depth | 200cm |
| Height | 36cm |
| Width | 185cm |
| Weight | 1kg |
| Material | 100% Cotton |
| Thread Count | 400 |
| Washing Instructions | Wash at 40° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Iron Medium Temperature |
3
2 customer reviews
5 stars
1
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
1
Review From Trustpilot
Allyson T- verified purchaser
Fitted sateen sheet
Jillian D from Lancashire - verified purchaser
Current Item

Cotton Sateen
400 Thread Count Deep Fitted Sheet - White
In Stock