







Cotton Sateen400 Thread Count Flat Sheet - White
£45.00
In Stock
Colour:
WhiteType:
Size:
£45.00
Product Information
Code:Please select an option
Get the five-star hotel look with ease by bringing home this luxurious flat sheet.
Perfectly suiting a super king bed, you get maximum comfort with professional quality style. Achieve a flawless bedding look easily that will elevate your bedroom aesthetic, and experience comfier nights with 400 thread count, pure cotton.
Keep up the classiness by pairing it with an all-white duvet cover and pillowcases, or embrace the freedom to mix-and-match. After all, white goes with so many different colour schemes!
When it’s not looking quite as bright as it used to, you can get that shine back with a quick round of washing. It can be machine washed, and is also fine to go in a tumble dryer. You can iron it afterwards too!
Give your bedroom aesthetic a high-quality makeover today with this beautiful white flat sheet.
| Brand | Bianca |
|---|---|
| Collection | 400 Thread Count |
| Length / Depth | 270 cm |
| Width | 310 cm |
| Weight | 1 kg |
| Material | 100% Cotton |
| Thread Count | 400 |
| Washing Instructions | Wash at 40° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Iron Medium Temperature |
5
1 customer review
5 stars
1
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
King size sheet
Jillian D from Lancashire - verified purchaser
Current Item

Cotton Sateen
400 Thread Count Flat Sheet - White
In Stock