





Cove StripeReversible Duvet Cover Set - Silver
£15.00
In Stock
Primary Colour:
Silver GreyBed Size:
£15.00
Product Information
Code:Please select an option
Timeless stripes and modern comfort come together in this duvet cover set, meaning you’ll get the best night’s sleep while wrapped up in a classic and stylish design.
Made from a blend of cotton and recycled polyester, you’ll have the peace of mind of knowing you’re making the sustainable choice while also enjoying the comfort of a high-quality duvet cover set.
This set comes in Single, Double or King Size. Single comes with one pillowcase, while Double and King Size both come with two.
The large silver stripes make up a classic design that will look beautiful alongside lightly coloured bedroom decor. But if you want thinner, ribbon style striping, just flip the duvet cover over to appreciate the reverse side.
Need to wash the set? No worries: machine wash and tumble dry, and everything’s refreshed.
Choose better sleep, and bedding you’ll be proud to make your bed with.
| Brand | Catherine Lansfield |
|---|---|
| Collection | Cove Stripe |
| Length / Depth | 135 cm |
| Width | 200 cm |
| Weight | 1 kg |
| Material | 52% Polyester 48% Cotton |
| Fastening | Button Fastening |
| Washing Instructions | Wash at 40° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Iron on Reverse Only |
4.5
2 customer reviews
5 stars
1
4 stars
1
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
Review From Trustpilot
Esther M- verified purchaser
Review From Trustpilot
Martin M- verified purchaser
Current Item

Cove Stripe
Reversible Duvet Cover Set - Silver
In Stock