





HebdenMélange Stripe Duvet Cover Set - Mineral Blue
£22.50
Was £30.00
In Stock
Colour:
Mineral BlueBed Size:
£22.50
Was £30.00
Product Information
Code:Please select an option
Transform your bedroom with a duvet cover set that blends timeless elegance and modern charm. The reversible subtle mélange print in a classic mineral blue offers a beautifully textured, woven stripe design, bringing depth and sophistication to your space. Designed for effortless style, the matching pillowcases feature Oxford Borders, enhancing the relaxed yet refined aesthetic. Whether you're in the mood for a fresh look or a cozy retreat, simply flip to the side that suits your style. Plus, the convenient clear button closure ensures hassle-free duvet changes. Elevate your home with comfort and versatility. Our single bedding sets include 1 pillowcase, the other sizes include 2 pillowcases.
| Collection | Hebden Melange Stripe |
|---|---|
| Brand | Yard |
| Length / Depth | 200cm |
| Width | 200cm |
| Weight | 1.5kg |
| Material | 100% Cotton |
| Thread Count | 144 |
| Fastening | Button Fastening |
| Washing Instructions | Wash at 40° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Iron Low Temperature |
5
3 customer reviews
5 stars
3
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
Bedding
Sally M from West Glamorgan - verified purchaser
Gorgeous cotton bedset
Lorienne from Cheshire
Review From Trustpilot
Kim- verified purchaser
Current Item

Hebden
Mélange Stripe Duvet Cover Set - Mineral Blue
Was £30.00
In Stock