







Oxford LaceDuvet Cover Set 200 Thread Count - White & Natural - Double 200x200cm
£40.00
In Stock
£40.00
Product Information
Code:83XFR001
Settle down every night with the luxurious touch of pure cotton to give bedtime the five-star treatment.
Breathable and comfortable, this set boasts a 200 thread count, meaning setting your head down on the pillowcase or cuddling up in the duvet cover feels like bliss.
This duvet cover set is available in Double, King Size or Super King sizes. All sizes come with two matching Oxford-style pillowcases.
Aesthetically, this set is a picture of refined sophistication. Trimmed with floral lace in a natural colour and otherwise pure white, it’s bedding you’ll love seeing on your bed.
Need to give it a wash? Despite how sophisticated it looks, this set is actually easy to care for. Just machine wash and tumble dry to have it looking its best.
Ready to upgrade your bedding with this stunning duvet set, to step up your bedroom aesthetics while also having a better night’s sleep?
| Brand | Bianca |
|---|---|
| Collection | Oxford Lace |
| Length / Depth | 200 cm |
| Width | 200 cm |
| Weight | 1.5 kg |
| Material | 100% Cotton |
| Thread Count | 200 |
| Fastening | Button Fastening |
| Washing Instructions | Wash at 40° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Iron on Reverse Only |
5
2 customer reviews
5 stars
2
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
Oxford Lace Duvet Set
marlene F from LANCASHIRE - verified purchaser
Review From Trustpilot
Keyla- verified purchaser
Current Item

Oxford Lace
Duvet Cover Set 200 Thread Count - White & Natural
In Stock