





StamfordDuvet Cover Set - White
£16.50
Was £22.00
3 left in stock
£16.50
Was £22.00
Product Information
Code:Please select option
Experience premium comfort and unique but refined style in your bedroom with this duvet cover set from the Stamford collection.
The luxurious combination of a seersucker design with a 180 thread count cotton-polyester blend is a perfect mix of super soft comfort, easy maintenance and breathability.
You can get this set in Single, Double, King Size or Super King sizing. The Single size comes with one pillowcase, while all other sizes come with two.
As well as the added texture of the seersucker design, this duvet cover set comes in an effortlessly elegant all-white colour.
Keeping the white material bright and shiny isn’t difficult, either. Just machine wash at 30° and then tumble dry afterwards, at a low temperature. It can be ironed too, at a medium temperature, for a sleek look.
Elevate your bedroom’s aesthetic by adding in some luxury with this bedding set.
| Collection | Stamford |
|---|---|
| Length / Depth | 200cm |
| Width | 135cm |
| Weight | 2kg |
| Material | 50% Cotton 50% Polyester |
| Thread Count | 180 |
| Washing Instructions | Wash at 30° |
| Tumble Dry | Tumble Dry Low Temperature |
| Iron | Iron Medium Temperature |
5
1 customer review
5 stars
1
4 stars
0
3 stars
0
2 stars
0
1 stars
0
Happy with my purchase
Erin K from Greater London - verified purchaser
Current Item

Stamford
Duvet Cover Set - White
Was £22.00
3 left in stock